Nebe nad Táborem / Pocta mému otci

Můj táta od dětství žije letadly. Jeho snem bylo stát se pilotem: když to nešlo, odešel z gymnázia na účňák, aby letadla mohl alespoň montovat a opravovat. Své své původně dětské zálibě – leteckému modelářství – zůstal věrný až do dnešního dne. Během desetiletí sbíral medaile na světových šampionátech v oblasti „volného letu“, tj. bezmotorových letadel, byl mj. trenérem české juniorské reprezentace, vymyslel také různé technické zlepšováky pro konstrukci letadel.

To, co pro tátu znamenají letadla, je pro mě poezie. Akce Nebe nad Táborem je symbolickou poctou jeho vytrvalosti a schopnosti uspět v neobvyklém oboru. V malém osobním letadle jsem četla Pásmo, jehož původní (poměrně krátký) text jsem různě variovala a autorské čtení bylo skrze mobilní telefon přenášeno do prostoru galerie Okraje. Mým záměrem bylo číst nepřetržitě po celou dobu letu, která byla dohodnuta na 15 minut. Nakonec jsme však ve vzduchu zůstali trojnásobně dlouho, což mě přimělo text zcela dekonstruovat a v lehce hypnotickém stavu nakonec vytvářet zcela nové básně a významy.

Realizováno v rámci festivalu Poezie je, 20.5. 2023 v Táboře, letiště Čápův dvůr.

Dílo bylo vystaveno coby audiovizuální instalace v rámci výstavy Jana Orlová: Nad zemí, (A)void Gallery, Praha, 10.11. – 17.11. 2023, pod kurátorským vedením Matouše Karla Zavadila. Součástí vernisáže byla hudební improvizace s Janem Chalušem (Strom stínů) a Mikolášem Chadimou (MCH Band).